Multiplexing


Haber bülteni üyeliği

Wavelength-Division Multiplexing (WDM)

Fiber optik komunikasyonlarda wavelength-division multiplexing (WDM) (Dalgalara ayrılmış multiplexing) teknolojisi, birden fazla optik taşıyıcı sinyallerini tek bir optik fibre üzerinden degişik dalgalara bölerek (renklere, lazer ışıklarına) multiplexing'i gerçekleştirir. Böylelikle kapasite artımına ve çift yönlü komunikasyonun tek bir strand(fiber teli) uzerinden elde edilmesini saglar.

wavelength-division multiplexing terimi genellikle optik taşıyıcılar için kullanılır.

WDM Sistemleri multiplexer ve transmitter ile sinyali gönderip demultiplexer ile alicıi tarafında gelen sinyalleri ayırır(split). WDM sistemleri genellikle Telekomunikasyon firmalarında kullanılır, bunun en büyük sebebi ise kapasiteyi çok büyük bir şekilde etkilemesidir.

 

Wavelength-Division Multiplexing (WDM)

WDM sinyalleri değişik wavelength pattern'lerine bölünür, bunlar conventional Conventional WDM, Dense Dense WDM ve coarse Coarse WDM diye adlandırılır.

Conventional WDM

Bu tür sistem silica fibresinde 16 kanala kadar 3.cü transmission window (C-Band)unda 100GHZ aralikli 1550 nm sağlar.

Dense WDM

Bu tür sistem conventional WDM ile ayni transmission windowunu kullanır fakat aralikları daha azdır bu sebeple 50 GHZ aralıklara bölünerek 31 kanala kadar veya 25 GHZ aralıklara bölünerek 62 kanal elde edinilebilir.

Coarse WDM

Coarse WDM Dense ve Conventional WDM' lerden daha geniş aralıklarla işlem görür fakat bu daha ucuz transceiver (alici) dizaynlarıyla elde edilebilmesini sağlar.

 

 

 

Editör Bilgileri

Eren Erdemli

Bilgisayar Mühendisi, Analyst Programmer/ *nix Administration


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi