Multiplexing


Haber bülteni üyeliği

Time-Division Multiplexing (TDM)

Time-division multiplexing digital veya analog (fazla rastlanmayan) multiplexing tiplerinden biridir. Bu tip multiplexingde birden fazla sinyaller veya bit stream'ler aynı kanal uzerinden birden fazla sinyalin gönderilmesiyle olur fakat fiziksel kısımda bu işlem her kanala belirli bir zaman parçasi (timeslot) ayırmakla meydana gelir. Bu kanallar aktarımı yapan kanal (transfer channel) üzerinden sırayla verileri gönderir.

TDM genellikle GSM telefon sistemlerinde, RIFF(WAV) audio'da sağ ve sol speaker'lerin sinyallerinin ayrılmasında, SDH ve Synchronous Optical Networking (SONET) ve network transmission standartlarında kullanılır.

TDM multiplexing 2 şekilde elde edilebilir eşzamanlı (synchronous) ve eş-zamansız (asynchronous).Synchronous TDM

Synchronous TDM'de multiplexer aynı zaman birimini, kanalı kullanan cihazlara ayırır, bu ayrım olayı cihazın kanalı kullanıp kullanmadıgına baglı degildir, örnegin eğer TimeSlot-1 X cihazı için ayrılmışsa ve X cihazının kanalı kullanma ihtiyacı olmasa bile herhangi bir cihaz bu kanalı kullanamaz.

 

Asynchronous TDM

Asynchronous TDM'de TimeSlot'ları cihaza göre ayrılmamıştır . Her birim/boşluk (slot) sinyalin gönderilecegi cihazın detaylarını ( index) vede mesajın kendisini tutar. Böylelikle her bir frame de slot sayısı mesajı gonderen cihazların sayısına eşit olmak zorunda degildir. Asynchronous TDM transfer kanalının maximum bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda birden fazla yavaş input kanalının hızlı bir kanala dönüştürülmesine yardımcı olur.

 

 


Editör Bilgileri

Eren Erdemli

Bilgisayar Mühendisi, Analyst Programmer/ *nix Administration


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi